Nawigacja mobilna

Dorośli

Bardzo ważnym elementem w pracy terapeutycznej jest nieustanne pogłębianie wiedzy, a w razie trudności umiejętność skorzystania z opracowań przygotowanych przez specjalistów w pracy z danymi zaburzeniami.
Trudności mogą również pojawiać się przy okazji poszukiwania informacji w celu pogłębienia wiedzy na temat doświadczanych problemów natury psychologicznej.
Ze względu na mogące się pojawiać wątpliwości dotyczące wyboru rzetelnych pozycji poniżej zamieszczamy książki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Tytuł: Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi

Autorzy: Matthew McKay, Micheal Jason Greenberg, Patric Fanning
www.gwp.pl/wybrakowani-bezwartosciowi-wadliwi.html

Myśli związane ze wstydem i poczuciem wadliwości są bardzo powszechne. Wiele osób, które ich doświadczają, ma tendencję do zamykania się, ukrywania, izolacji, odłączania się od innych i rezygnacji z życia. Któż by tego pragnął? Autorzy tej książki zapoznają czytelnika ze strategiami zaczerpniętymi z terapii akceptacji i zaangażowania, które pozwalają rozłożyć takie zachowania na czynniki pierwsze, uwolnić się wspomnianych myśli i wieść satysfakcjonujące życie. Poradnik jest napisany prostym językiem, zawiera mnóstwo przykładów i opisy konkretnych umiejętności do wykorzystania w praktyce. Polecam!

dr Patricia E. Zurita Ona
autorka książek The ACT workbook for teens with OCD i Living beyond OCD using acceptance and commitment therapy, dyrektorka East Bay Behavior Therapy Center, członkini Association for Contextual Behavioral Science


Tytuł: BURZA W TWOJEJ GŁOWIE Przerwij błędne koło negatywnych myśli

Autor: David A. Clark
www.gwp.pl/burza-w-twojej-glowie-przerwij-bledne-kolo-negatywnych-mysli.html

David A. Clark skupia się na emocjach takich jak przygnębienie, lęk i żal, a także na zazwyczaj pomijanych emocjach moralnych takich jak wstyd, upokorzenie i uraza. Opisuje mechanizmy podtrzymujące cierpienie emocjonalne, jakimi są ruminowanie i zamartwianie się. Proponuje metody pracy osobistej o udowodnionej skuteczności, w tym poznawczo-behawioralne strategie regulacji emocji. Poradnik wyróżniają odwołania do prac naukowych, co sprawia, że stanowi on również źródło wiedzy oraz inspiracji dla terapeutów.

dr n. hum. Ewa Pragłowska
psycholożka kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Szkoła Psychoterapii Uniwersytetu SWPS

Zamartwianie się i rozpamiętywanie znamy wszyscy. Czasem wykraczają one poza okres kłopotów i negatywnie zabarwiają kolejne miesiące, a nawet lata. Współczesne badania naukowe przybliżają rolę nawracającego negatywnego myślenia w podtrzymywaniu trudnych emocji, a także wskazują metody jego przezwyciężania.
Książka znakomitego psychoterapeuty pozwala zastosować sprawdzone klinicznie i empirycznie metody zarówno samodzielnie, jak i podczas psychoterapii. To stanowi jej wielką wartość. Czytelnik może zaufać autorowi, zapoznać się z jego propozycjami, wdrożyć je w życie i wyciągnąć własne wnioski.

dr hab. Agnieszka Popiel, prof. USWPS
psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii, psychiatra
Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS


Tytuł: BORDERLINE. Życie na krawędzi

Autor: Daniel J. Fox
https://www.gwp.pl/borderline-zycie-na-krawedzi.html

W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje się zmagać z deficytami w zakresie regulacji emocji, dużą wrażliwością emocjonalną oraz trudnościami w relacjach interpersonalnych. Jednocześnie stosunkowo niewielka jest dostępność do fachowych i rzetelnych pozycji książkowych w języku polskim, które poruszałyby te zagadnienia. Książka „Borderline. Życie na krawędzi” wydaje się być istotnym źródłem informacji dla osób u których rozpoznano osobowość chwiejną emocjonalnie, borderline (BPD) lub u których występują cechy którejś z nich.
Daniel J. Fox w swojej książce, mającej formę poradnika, przedstawia czytelnikowi obiektywną wiedzę na temat BPD, bez stygmatyzowania, ale też faworyzowania osób u których występują dane trudności. Proponuje wiele przydatnych ćwiczeń pomocnych w zrozumieniu charakteru zaburzenia, jego objawów i sposobów radzenia sobie z występującymi trudnościami. Poprzez pytania, ćwiczenia i częste podsumowania, autor zachęca do zaangażowania się w próbę pełniejszego zrozumienia doświadczanych przez czytelnika objawów. Publikacja może stanowić również cenne źródło narzędzi, które mogą pomóc terapeucie w lepszym zrozumieniu pacjenta.

Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista psychologii klinicznej
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Tytuł: KONTEKSTUALNA TERAPIA SCHEMATÓW Integracyjne podejście do zaburzeń osobowości, dysregulacji emocjonalnej i funkcjonowania w relacjach

Autorzy: Bruce A. Stevens, Eckhard Roediger, Robert Brockman
https://www.gwp.pl/kontekstualna-terapia-schematow.html

Kontekstualna terapia schematów to inspirująca lektura. Jej autorzy jako jedni z pierwszych podjęli próbę integracji filarów tak zwanej trzeciej fali CBT: terapii schematu i nurtów kontekstualnych. W twórczy, a zarazem praktyczny sposób starają się pokazać, jak łączyć w myśleniu i prowadzeniu terapii pracę ze schematami i trybami z podejściem terapii akceptacji i zaangażowania, a także z innymi modelami dotyczącymi rozwijania uważności, modyfikacji kontekstu i relacji z bolesnymi przeżyciami.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta trzeciej fali, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej,
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego


Tytuł: Ponad lękiem

Autor: Stefan G. Hofmann
https://www.gwp.pl/ponad-lekiem-strategie-terapii-poznawczo-behawioralnej-i-uwaznosci-pozwalajace-przezwyciezyc-lek-s-b.html

Lęk jest nam niezbędny do przetrwania, podobnie jak martwienie się (czasami). Problem tkwi w znalezieniu miary. Gdy ją gubimy przytłoczeni zmartwieniami, myśląc „a co, jeśli”, unikając, tracimy to, co jest istotą życia – codzienny smak rozmów, przebywania z innymi lub samotności, pracy lub relaksu. Tracimy smak teraźniejszości.
Stefan Hofmann, wybitny terapeuta i badacz, napisał doskonały przewodnik dla wszystkich, którym nadmierny lęk i zamartwianie psują smak życia (do samodzielnej pracy i wcielania w życie poznanych strategii), oraz dla specjalistów, którzy pomagają innym przezwyciężyć lęk (książka zawiera niezbędne składniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej opartej na współczesnej wiedzy psychologicznej).

dr hab. Agnieszka Popiel
psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii, psychiatra
Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz Szkoła
Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS

Autor skupia się na procesach podtrzymujących zaburzenie i na indywidualizacji procesu terapii. Zapewne dlatego jego najnowsza książka ma budowę modułową, umożliwiającą czytelnikowi rozwinięcie kompetencji w tych obszarach, które tego wymagają. Jest to klarowny poradnik pozwalający samodzielnie przejść proces powrotu do dobrego życia. Dla terapeutów stanowi cenne źródło informacji o skutecznych technikach i strategiach terapii zaburzeń lękowych.

dr n. hum. Ewa Pragłowska
psycholożka kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Szkoła Psychoterapii
Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS


Tytuł: Pokonaj bezsenność w 6 krokach

Autorzy: Ewa Walacik-Ufnal, Małgorzata Fornal-Pawłowska
https://wydawnictwopoligraf.pl/1455/walacikufnal-ewa-fornalpawlowska-malgorzata/pokonaj-bezsennosc-w-6-krokach-z-terapia-poznawczobehawioralna.html

Zaburzenia snu stanowią powszechny problem zarówno na świecie, jak i w populacji polskiej. Znacząco wpływają one na pogorszenie jakości życia w wielu sferach (m.in. społecznej i zawodowej), dodatkowo negatywnie wpływają również na zdrowie fizyczne i psychiczne jednostki. Nieprawidłowe nawyki związane ze snem mogą ulegać utrwaleniu przez lata, prowadząc niejednokrotnie do sięgania po farmakologiczne sposoby regulowania snu, pomimo iż terapia poznawczo-behawioralna stanowi preferowaną metodę w leczeniu bezsenności. Książka „Pokonaj bezsenność w 6 krokach” wypełnia istotną lukę wśród pozycji książkowych dostępnych na polskim rynku. W sposób przystępny i przyjazny czytelnikowi wyjaśnia istotne zagadnienia związane z zaburzeniami snu takie jak: objawy i przyczyny bezsenności, higiena snu, regulacja rytmów okołodobowych. Dodatkowo zawiera wiele przydatnych technik, które pacjent może zastosować, aby poradzić sobie z zaburzeniami snu. Pojawiające się w książce podsumowania i proponowane ćwiczenia znacząco ułatwiają przyswajanie prezentowanych zagadnień. Poradnik ten może stanowić cenne źródło wiedzy zarówno dla osób zmagających się z bezsennością, jak i terapeutów potrzebujących ustrukturyzowania wiedzy ułatwiającego pracę z pacjentami z zaburzeniami snu.

Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista psychologii klinicznej
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Tytuł: Uzależniony mózg

Autorzy: Suzette Glasner-Edwards
https://www.gwp.pl/uzalezniony-mozg-jak-wyjsc-z-nalogu-wykorzystujac-techniki-terapii-poznawczo-behawioralnej-uwaznosci.html

Suzette Glasner-Edwards stworzyła nowatorskie źródło wiedzy na temat wychodzenia z nałogu. Z szacunkiem dla czytelnika, a jednocześnie w jasny i bezpośredni sposób prezentuje narzędzia niezbędne do tego, by znaleźć w sobie motywację do zmiany, opanować stosowne umiejętności oraz skorzystać z nich, aby ową zmianę wprowadzić i podtrzymać. Doskonale połączyła trzy najważniejsze innowacje ostatniego półwiecza, jeśli chodzi o metody terapeutyczne oparte na dowodach naukowych: terapię poznawczo-behawioralną, wzmacnianie motywacji i uważną obserwację. W każdej z tych dziedzin przeprowadzono badania potwierdzające przydatność owych metod dla osób uzależnionych, które chcą wytrwać w abstynencji. Poradnik Glasner-Edwards to świetne narzędzie dla każdego, kto zmaga się z problemem nadużywania substancji odurzających. Przewiduję, że wejdzie on do kanonu literatury z obszaru uzależnień.

dr John R. McQuaid
profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San
Francisco, współautor książki Peaceful mind


Tytuł: Umysł wyzwolony

Autorzy: Steven C. Hayes
https://www.gwp.pl/umysl-wyzwolony.html

Steven C. Hayes to jeden z najwybitniejszych żyjących myślicieli, teoretyków psychologii i klinicystów. Wniósł ogromny wkład w rozwój psychologii. Jest twórcą terapii akceptacji i zaangażowania, która stała się podstawową metodą pracy w przypadku wielu problemów psychicznych. W niniejszej książce opowiada bardzo osobistą historię o źródłach i powstaniu tej terapii. Pisząc z myślą o szerokim gronie odbiorców, czytelnie przekłada jej naukowy i kliniczny wymiar na konkretne zasady, którymi można się kierować w życiu.
Zasady te odnoszą się nie tylko do cierpienia psychicznego, ale także do
chorób fizycznych, relacji, korporacji, społeczeństwa i kultury. Książka
jest szczera, pełna współczucia i bardzo wnikliwa. Jej lektura zmieni
twoje życie, wyzwalając twój umysł.

dr Stefan G. Hofmann
profesor psychologii, Boston University


Tytuł: Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych Ujednolicony protokół leczenia. PORADNIK

Autorzy: David H. Barlow i inni
https://www.gwp.pl/transdiagnostyczna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-emocjonalnych-ujednolicony-protokol-lec-a.html

„Przecież ja od dawna właśnie tak prowadzę terapię!” – powie wielu psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych po przeczytaniu tego podręcznika. Po latach badań skuteczności protokołów terapeutycznych specyficznych dla zaburzeń i kształcenia w dziedzinie psychoterapii zapożyczone od filozofów pytanie o techniki konieczne i wystarczające do efektywności terapii pozostaje aktualne. Autorzy skupili się na wyekstrahowanych, wspólnych dla wielu zaburzeń procesach (transdiagnostycznych) podtrzymujących zaburzenie i na metodach interwencji wspólnych dla różnych protokołów terapeutycznych. Dlatego istnieją co najmniej trzy powody, dla których trzeba mieć tę książkę: (1) aby przemyśleć każdą z interwencji w kontekście dotychczasowej wiedzy, (2) aby potraktować protokół jako całość i upewnić się, czy i w jakim zakresie zastosowało się owe interwencje u pacjenta z zaburzeniem, i (3) aby spojrzeć na dotychczasowy wachlarz technik z nowej
perspektywy (np. na restrukturyzację poznawczą jako metodę zwiększania elastyczności psychologicznej). Przyszłość zapewne przyniesie kolejne badania nad protokołem opisanym w tej książce, tymczasem jest to lektura obowiązkowa dla psychoterapeutów i osób kształcących się w dziedzinie psychoterapii.

dr n. med. Agnieszka Popiel
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Szkoła Psychoterapii
Poznawczo-Behawioralnej


Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych Ujednolicony protokół leczenia. PODRĘCZNIK TERAPEUTY

Autorzy: David H. Barlow i inni
https://www.gwp.pl/transdiagnostyczna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-emocjonalnych-ujednolicony-protokol-lecze.html

Podręcznik terapeuty i towarzyszący mu poradnik to klarowna i łatwa do przyswojenia wykładnia tego, jak krok po kroku prowadzić opartą na dowodach terapię poznawczo-behawioralną niezależnie od rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Prezentowane transdiagnostyczne podejście integrujące różne nowe zjawiska, takie jak uważność, uwiarygadniają zarówno badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, jak i osoba głównego autora – wybitnego klinicysty i naukowca, który przez ostatnich kilka dekad wywierał znaczący
wpływ na rozwój psychoterapii i psychologii klinicznej, szczególnie w obszarze zaburzeń lękowych. Książka zdecydowanie warta lektury, a opisany protokół – zastosowania w praktyce.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB,
Wydział Psychologii UW


ŻYCIE BEZ NAŁOGU. Uwolnij się od uzależnienia, wykorzystując techniki ACT

Autorzy: K.G. Willson, T. DuFrene
https://www.gwp.pl/zycie-bez-nalogu-uwolnij-sie-od-uzaleznienia-wykorzystujac-techniki-act.html

Życie bez nałogu może początkowo budzić obawy. Kim jestem, nie pijąc? Czego chcę dla siebie, gdy przestanę brać? Jak naprawić błędy popełnione po drodze? Jak wytrwać w decyzji o niepiciu? Umiejętność udzielenia odpowiedzi na tego typu pytania jest kluczowa dla utrzymania motywacji do życia w trzeźwości. Dzięki tej książce nauczysz się na nie odpowiadać. Kelly Wilson, jeden z autorów, sam ma za sobą trudną i nierówną walkę z uzależnieniem. W książce dzieli się wątpliwościami, z jakimi mierzył się w trakcie wychodzenia z nałogów, i trudnościami, które udało mu się pokonać. Sam od wielu lat żyje w trzeźwości, a jego doświadczenia sprawiły, że stał się znanym i cenionym terapeutą. Ta książka będzie olbrzymim wsparciem dla wszystkich, którzy chcą
powiedzieć „nie” uzależnieniu.

Agnieszka Wroczyńska
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB


TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA OPARTA NA PROCESACH Wiedza i
kluczowe kompetencje

Autorzy: Stefan G. Hofmann , Steven C. Hayes
https://www.gwp.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-oparta-na-procesach-wiedza-i-kluczowe-kompetencje.html

Wybitni badacze Steven C. Hayes i Stefan G. Hofmann przedstawiają w zarysie aktualny stan wiedzy dotyczącej psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zapraszają w niezwykłą podróż intelektualną. Przywracają właściwą rangę konieczności osadzenia interwencji terapeutycznych w filozofii nauki i powrotu do badań podstawowych procesów transdiagnostycznych, do których powinny się odnosić interwencje terapeutyczne. Dla psychoterapeutów – lektura obowiązkowa!

dr n.med. Agnieszka Popiel
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB, Uniwersytet SWPS


Uważne współczucie

autor: P.G. Choden
https://www.gwp.pl/uwazne-wspolczucie.html

Radzenie sobie z życiem w dzisiejszym świecie pełnym dóbr, przywilejów, a także cierpienia wymaga od ludzi umiejętności skutecznego działania. Jednak tym, co okazuje się przydatne, by nie tylko przetrwać życie, ale z otwartością je eksplorować, jest kształtowanie umiejętności wewnętrznego współczucia. Książka Paula Gilberta i Chodena w niezwykle inspirujący sposób zachęca nas do odważnego i jednocześnie mądrego, odpowiedzialnego, pełnego życzliwości, troski i czułości dostrajania się do tego, co bolesne. Trenowanie współczującego umysłu pozwala otworzyć się na unikalne cechy każdego człowieka, tak by kreować własne życie, będąc pomocnym dla siebie i dla innych.

Marta Szydłowska-Pierzak
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna


POŻEGNAJ WAGĘ

autorzy: Bailey A., Ciarrochi J., Harris R.
https://www.gwp.pl/pozegnaj-wage-jak-wykorzystac-techniki-act-w-odchudzaniu-i-utrzymaniu-wymarzonej-sylwetki.html


EMOCJONALNE PUŁAPKI W ZWIĄZKACH

autorzy: Stevens B.A., Roediger E.
https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulki-w-zwiazkach-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html


SKUTECZNE DZIAŁANIE W STRESIE Osobisty niezbędnik

autorzy: Agnieszka Popiel,Bogdan Zawadzki,Ewa Pragłowska
https://www.gwp.pl/skuteczny-w-stresie-osobisty-niezbednik.html


SKUTECZNE DZIAŁANIE W STRESIE Program profilaktyki PTSD dla osób narażonych na traumatyzację zawodową

autorzy: Agnieszka Popiel,Bogdan Zawadzki,Ewa Pragłowska,Patrycja Gajda,Paweł Habrat
https://www.gwp.pl/skuteczne-dzialanie-w-stresie-program-profilaktyki-ptsd-dla-osob-narazonych-na-traumatyzacje-zawodow.html


UWOLNIJ SIĘ OD DEPRESJI Program 10 kroków

autorzy: Simon A. Rego, Sarah Fader
https://www.gwp.pl/uwolnij-sie-od-depresji-program-10-krokow.html


Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?

autorzy: Jacob G., VanGenederen H., Seebauer L.
https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulapki-przeszlosci-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html


Przewlekły ból. Poradnik pacjenta

autor: John D. Otis
www.gwp.pl/przewlekly-bol-terapia-poznawczo-behawioralna-poradnik-pacjenta.html


Przewlekły ból. Podręcznik terapeuty

autor: John D. Otis
www.gwp.pl/przewlekly-bol-terapia-poznawczo-behawioralna-podrecznik-terapeuty.html


 

Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline

autorzy: Farrell J.M, Shaw I.A
www.gwp.pl/grupowa-terapia-schematow-w-leczeniu-borderline.html


 

Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta.

autorzy: Olasov Rothbaum B., Foa E.B., Hembree E.A.
www.gwp.pl/odzyskaj-zycie-po-traumie-przedluzona-ekspozycja-w-terapii-ptsd-poradnik-pacjenta.html


 

Przedłużona ekspozycja terapii PTSD. Podręcznik terapeuty.

autorzy: Hembree E.A., Olasov Rothbaum B., Foa E.B.
www.gwp.pl/przedluzona-ekspozycja-w-terapii-ptsd-emocjonalne-przetwarzanie-traumatycznych-doswiadczen-podreczni.html


 

Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

autorzy: Lev A., McKey M., Skeen M., Fanning M.
www.gwp.pl/relacje-na-hustawce-jak-uwolnic-sie-od-negatywnych-wzorcow-zachowan.html


 

Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu bordeline

autorzy: Arntz A., van Genderen H.
www.gwp.pl/terapia-schematow-w-zaburzeniu-osobowosci-typu-borderline.html


 

Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów.

autorzy: Arntz A, Jacob G.
www.gwp.pl/terapia-schematow-w-praktyce-praca-z-trybami-schematow.html


 

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji z powstrzymaniem reakcji. Podręcznik terapeuty.

autorzy: Foa E.B., Yadin E., Lichner T.K.
https://www.gwp.pl/zaburzenie-obsesyjno-kompulsyjne-terapia-ekspozycji-i-powstrzymania-reakcji-komplet.html


 

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji z powstrzymaniem reakcji. Poradnik pacjenta.

autorzy: Foa E.B., Yadin E., Lichner T.K.
https://www.gwp.pl/zaburzenie-obsesyjno-kompulsyjne-terapia-ekspozycji-i-powstrzymania-reakcji-komplet.html


 

Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce.

Autorzy: Harris R.
www.gwp.pl/zrozumiec-act-terapia-akceptacji-i-zaangazowania-w-praktyce.html