Nawigacja mobilna

Dorośli

Bardzo ważnym elementem w pracy terapeutycznej jest nieustanne pogłębianie wiedzy, a w razie trudności umiejętność skorzystania z opracowań przygotowanych przez specjalistów w pracy z danymi zaburzeniami.
Trudności mogą również pojawiać się przy okazji poszukiwania informacji w celu pogłębienia wiedzy na temat doświadczanych problemów natury psychologicznej.
Ze względu na mogące się pojawiać wątpliwości dotyczące wyboru rzetelnych pozycji poniżej zamieszczamy książki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Tytuł: LĘK PRZED OPUSZCZENIEM Jak go przezwyciężyć i zbudować zdrowy związek oparty na bliskości i zaufaniu

Autor: Michelle Skeen
https://www.gwp.pl/lek-przed-opuszczeniem.html

– Czy masz poczucie, że trudno ci zbudować bliską więź, gdyż stale powtarzasz te same błędy lub trafiasz na taki sam typ osób?
– Czy podtrzymujesz niezdrowe relacje w przekonaniu, że są lepsze od samotności?
– Albo przeciwnie – unikasz angażowania się w związek, ponieważ trudno ci uwierzyć w jego powodzenie?
– Czy doszukujesz się oznak nadchodzącego porzucenia i wpadasz w spiralę podejrzeń?
– A może odchodzisz, zanim druga strona to zrobi?

Życiu w ciągłej niepewności i obawie o to, że po raz kolejny doznasz krzywdy i porzucenia, towarzyszą silne poczucie bezwartościowości i osamotnienia, a także smutek, wstyd, tęsknota, złość i lęk. Emocje te bywają tak intensywne i bolesne, że prowadzą do autodestrukcyjnych strategii radzenia sobie, takich jak nieustanne samooskarżanie i zamartwianie się, podporządkowywanie własnych potrzeb potrzebom drugiej strony, narzucanie się bliskiej osobie i jej kontrolowanie, podejrzliwość, wybuchy zazdrości bądź też unikanie bliskich więzi lub angażowanie się tylko do pewnego, bezpiecznego stopnia.

Jak zatem budować zdrowe, oparte na bliskości relacje?

Michelle Skeen, psycholożka i psychoterapeutka specjalizująca się w terapii problemów interpersonalnych, wyjaśnia w jaki sposób twoje doświadczenia z przeszłości wpływają na to, z czym obecnie zmagasz się w swoim związku. Odwołując się do zasad terapii schematów, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomoże ci spojrzeć na siebie i innych ludzi z nowej perspektywy. Dowiesz się, co sprawia, że kolejne związki nie dają ci satysfakcji, oraz dlaczego nieświadomie angażujesz się w relacje z osobami, które odtwarzają bolesne wzorce znane z wcześniejszych związków. Wyzwolisz się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i trudnych emocji, a także nauczysz się rozpoznawać i zmieniać zachowania szkodzące twoim relacjom oraz kierować w życiu wartościami i motywować dzięki nim do wypracowywania nowych, skutecznych sposobów interakcji.

Ta książka to źródło rzetelnej wiedzy i narzędzi niezbędnych do wprowadzenia zmian, wspartych wieloma kwestionariuszami samooceny, technikami poznawczymi i studiami przypadku. Zawiera konkretne odpowiedzi na pytanie o to, jak tworzyć oparte na bliskości i zaufaniu, satysfakcjonujące relacje.

Bliski, czuły związek to marzenie wielu osób. Niestety część z nas wchodzi w dorosłość z emocjonalnym bagażem, który uniemożliwia spełnienie tego marzenia. Bo jak kochać i odczuwać bliskość, kiedy zapisane w naszym wnętrzu wzorce wręcz krzyczą, że spotka nas krzywda lub opuszczenie bądź że nie da się nas kochać? Michelle Skeen, łącząc terapię schematu z technikami znanymi z terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomaga zidentyfikować takie wzorce, by następnie wyposażyć nas w narzędzia do zbudowania zdrowych, bliskich i czułych relacji. Niezależnie od bagażu, jaki niesiemy.

Przemek Mućko
terapeuta schematu, autor bloga „Psychowiedza”
oraz podcastu „Ludzie tak mają

Lęk przed opuszczeniem działa jak samospełniająca się przepowiednia – przez swoje obawy sabotujemy relacje, na których najbardziej nam zależy. Niniejsza książka pomaga zidentyfikować schematy utrudniające budowanie bliskich związków. Autorka z czułością i uważnością pokazuje, jak stopniowo uporać się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości oraz przerwać błędne koło automatycznych reakcji i zachowań powodujących oddalenie w związku. Podaje liczne przykłady i proponuje konkretne ćwiczenia ułatwiające budowanie satysfakcjonujących, trwałych więzi.”Lęk przed opuszczeniem” to publikacja, która będzie wsparciem nie tylko dla osób, borykających się z niepokojem o trwałość relacji, ale także dla specjalistów pracujących indywidualnie oraz z parami.

Joanna Walczak
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, seksuolożka
Prowadzi psychoedukacyjne konto na Instagramie: @joannawalczak_psychoterapia oraz blog www.joannawalczak.pl

Książka stanowi praktyczną odpowiedź na uniwersalną i jednocześnie głęboką konceptualizację problemów w relacjach. Autorka z łagodnością prowadzi dialog z czytelnikiem, wprowadzając go w obszar troski o siebie w relacjach z ludźmi. Swoboda komunikacji z odbiorcą idzie w parze z merytorycznymi fundamentami, które tworzą neurofizjologia stresu, klasyczne podejście poznawczo-behawioralne i nurty trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych.

dr n. o zdr. Agnieszka Trawicka
specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny


Tytuł: ZDERZENIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ Jak przetrwać bolesne ciosy od życia i się po nich podnieść

Autor: Russ Harris
https://www.gwp.pl/zderzenie-z-rzeczywistoscia.html

Nic nie przygotowuje nas na chwile, w których nasz świat zostaje wywrócony do góry nogami. Zderzenie z rzeczywistością może powodować ogromne cierpienie, z którym trudno sobie poradzić. Może przybierać różne formy, jak: śmierć bliskiej osoby, przewlekła choroba, uraz, wypadek, zdrada, rozwód, utrata pracy, pożar, powódź… Jakąkolwiek formę przybiera, boli!

Ciosy od życia zawsze też wiążą się z jakąś stratą, na przykład z utratą ważnej relacji, zdrowia, pracy, niezależności, poczucia bezpieczeństwa lub przynależności, zaufania. Stracie towarzyszą smutek i żal, często poczucie winy, rozgoryczenie czy gniew. Obok trudnych emocji zazwyczaj pojawiają się także objawy fizyczne takie jak zaburzenia snu, zmęczenie, letarg, apatia czy wahania łaknienia.

Jeśli odczuwasz potworny ból emocjonalny, doświadczasz przytłaczającego poczucia beznadziei albo zmagasz się z druzgocącą samotnością czy rozpaczą – sięgnij po techniki terapii akceptacji i zaangażowania o udowodnionej naukowo skuteczności

Russ Harris w przystępny sposób opisuje sprawdzone metody radzenia sobie ze stratą, kryzysem i traumą. Na podstawie licznych przykładów i ćwiczeń nauczysz się, jak odebrać władzę nad sobą bolesnym myślom, emocjom i wspomnieniom, aby nawet wtedy, gdy się pojawią, nie powstrzymywały cię przed angażowaniem się w to, co jest dla ciebie ważne. Przestaniesz wycofywać się z życia i odsuwać od ludzi, którym na tobie najbardziej zależy. Odkryjesz, jak okazywać sobie życzliwość i wsparcie, z odwagą stawiać czoła stracie i odbudować swoje życie – bez względu na to, jak bardzo zostało zniszczone.

Dzięki tej książce nie tylko znajdziesz drogę wyjścia z rozpaczy, ale także nauczysz się, jak przetrwać niespodziewane życiowe zakręty i doceniać wszystko, co życie nadal ma ci do zaoferowania.

Wcześniej czy później zderzysz się boleśnie z rzeczywistością. Strata, choroba, zdrada lub inne nieszczęście pojawi się niespodziewanie i wstrząśnie tobą do głębi. W takiej chwili warto mieć pod ręką tę mądrą książkę. Ona nie tylko cię ukoi, ale także ugruntuje, pokieruje tobą i pomoże ci się rozwijać. […] Zapragniesz, by mieli ją pod ręką również ci, których kochasz – wiedząc, że wcześniej czy później oni też boleśnie zderzą się z rzeczywistością.

dr Steven C. Hayes
profesor psychologii na University of Nevada,
autor książek W pułapce myśli oraz Umysł wyzwolony

Russ Harris, jeden ze światowych pionierów terapii akceptacji i zaangażowania, ofiaruje nam pełen współczucia dar, pokazując, jak rozjaśnić i ułatwić drogę przez życiowe burze i flauty. Lektura tej książki zapewniła mi tak wiele chwil wnikliwego zrozumienia, że była wielką przyjemnością, a zarazem dała mi poczucie wsparcia i pozwoliła zdobyć cenną wiedzę.

prof. Paul Gilbert
twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu,
współautor książki Uważne współczucie


Tytuł: Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Teoria i praktyka

Autorzy: Agnieszka Popiel, Ewa Pragłowska
Psychoterapia poznawczo-behawioralna – Agnieszka Popiel, Ewa Pragłowska (Książka) – Księgarnia PWN

„Agnieszka Popiel i Ewa Pragłowska napisały kolejną świetną książkę, w której bez spłycenia tematu podsumowują, czym jest terapia poznawczo-behawioralna. Niewielu autorom udaje się ta sztuka. Z tym większym entuzjazmem przyjąłem to nowe, rozszerzone wydanie. (…). Czytelnicy znajdą w tej książce precyzyjne wyjaśnienie, w jaki sposób pomagamy naszym klientom za pomocą teorii poznawczych i behawioralnych. Dzięki tym teoriom bowiem możliwe staje się sformułowanie hipotezy na temat tego co sprawia, że problem się utrzymuje, i propozycji, jak to zmienić za pomocą metod psychologicznych – behawioralnych, poznawczych bądź doświadczeniowych. Autorki opisują również, jak w ostatnich latach rozwijały się podejścia transdiagnostyczne i te oparte na procesach oraz jakim wyzwaniom miały sprostać”

Z przedmowy prof. Eduardo Keegana

„Z uznaniem dla Autorek należy powitać drugie wydanie książki Psychoterapia poznawczo-behawioralna, znacząco poszerzonej w stosunku do wydania pierwszego, ale – co najważniejsze – uzupełnionej o nowe trendy i podejścia teoretyczne oraz uzyskane wyniki badawcze (a także bardzo zaawansowane analizy przypadków). Problemy omówione w książce przez Autorki dalece wykraczają poza omówienie specyfiki terapii poznawczo-behawioralnej. Prezentowany podręcznik jest bowiem współczesnym źródłem wiedzy i zachętą do refleksji nad kondycją psychoterapii czy szerzej – oddziaływań klinicznych w obszarze zarówno psychologii, jak i psychiatrii”.

Z przedmowy prof. dr. hab. Bogdana Zawadzkiego

„Obecne wydanie to nie jedynie skorygowana i uaktualniona wersja pierwotna, ale niemal całkowicie nowa pozycja, w której uzupełnienia i rozszerzenia zajmują niemal tyle miejsca, co treść wydania pierwszego. Jest to jedyna w swoim rodzaju pozycja opracowana w języku polskim i przez polskich autorów, która tak kompleksowo i wyczerpująco przedstawia jeden z najważniejszych współczesnych nurtów psychoterapii, jakim jest psychoterapia poznawczo-behawioralna”.

Z recenzji prof. dr. hab. Pawła Ostaszewskiego

„Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Teoria i praktyka jest kompleksową publikacją. Przedstawia podstawy teoretyczne i rozwój nurtu terapii behawioralno-poznawczej oraz podsumowanie badań naukowych dotyczące skuteczności tej formy terapii. W podręczniku omówiono również znaczenie stosowania zasad evidence-based therapy i evidence-based practice. Poruszane są także zagadnienia dotyczące superwizji i kwestii etycznych. W kolejnej części przedstawiono techniki pracy oraz, na koniec, opisy przypadków ze szczegółowym przedstawieniem przebiegu terapii. Podręcznik ten przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Uważam go za bardzo wartościową pozycję”.

Z recenzji dr hab. Barbary Remberk, prof. IPiN


Tytuł: SAMOWSPÓŁCZUCIE Wykorzystaj techniki uważności, aby zaakceptować siebie i zbudować wewnętrzną siłę

Autorzy: Christopher Germer , Kristin Neff
https://www.gwp.pl/samowspolczucie.htmll

Wyobraź sobie, że masz obok siebie swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaciela, który przeżywa trudne chwile, zrobił coś, czego żałuje, stoi w obliczu poważnego wyzwania albo boryka się z jakimś problemem. Okazujesz mu wyrozumiałość, troskę, współczucie, życzliwość. Starasz się być jego sprzymierzeńcem. Nie krytykujesz, nie oceniasz, jesteś blisko. A teraz wyobraź sobie, że to ty jesteś swoim najlepszym przyjacielem…

Na tym właśnie polega samowspółczucie, czyli umiejętność bycia dla siebie dobrym przyjacielem w chwilach, gdy tego najbardziej potrzebujemy: gdy czujemy się zagubieni, nieudolni, niedoskonali, bezradni. Dzięki temu możemy spojrzeć na samych siebie z akceptacją i życzliwością oraz uznać własną niedoskonałość. Praktyka samowspółczucia zwiększa poczucie własnej wartości i pomaga zwalczyć wewnętrznego krytyka. Taka postawa stanowi także niezawodne źródło wsparcia nawet wtedy, gdy nasz świat się rozpada: buduje odporność psychiczną, łagodzi lęk i przygnębienie.
Liczne badania nad samowspółczuciem wykazały, jak bardzo jest ono korzystne dla naszego dobrostanu. Ten oparty na wiedzy naukowej poradnik pokazuje, krok po kroku, jak uwolnić się od surowych osądów i niemożliwych do spełnienia standardów w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia.

Kristin Neff i Christopher Germer są największymi autorytetami w dziedzinie samowspółczucia. W tej książce wyjaśniają w prosty, praktyczny sposób, jak zwiększyć pewność siebie, ograniczyć samokrytycyzm i traktować siebie bardziej życzliwie. Zdają się towarzyszyć czytelnikowi na każdej stronie niczym ciepli i mądrzy przewodnicy. Ten poradnik to prawdziwy skarb!

dr Rick Hanson,
autor RezyliencjI i Szczęśliwego mózgu

Ta książka to wyjątkowy przewodnik po koncepcji samowspółczucia. Aby w pełni z niej skorzystać, najlepiej czytać ją uważnie, raczej spijać treść powoli, kropla po kropli, niż łykać wielkimi haustami. Warto czerpać z poruszających ćwiczeń, wyobrażeń, przykładów, a potem pozwolić tej sile napełniać naszą codzienność. To nie jest kolejna książka o samoocenie ani o tym, co o sobie myślimy. Autorzy proponują szczególne spojrzenie na relację z samym sobą. Rzecz w tym, aby radzić sobie z nieuchronnym codziennym bólem w bardziej sensowny, świadomy i życzliwy sposób.

dr Marcin Domurat,
Trzeciafala.pl, Behawioralnie.pl

Ten poradnik to wspaniały prezent dla siebie. Kolejne rozdziały w prosty, a jednocześnie pełen mądrości sposób pokazują, jak towarzyszyć sobie z życzliwością w codziennych burzach i niepowodzeniach, jak z delikatnością, łagodnością wzmacniać swój spokój wewnętrzny i zdolność bycia z trudnymi emocjami. Jeśli chcesz stać się swoim najlepszym przyjacielem i pomocnym wsparciem, sięgnij po tę książkę.

Katarzyna Urbaniak
nauczycielka samowspółczucia, trenerka uważnej komunikacji, mediatorka NVC

O autorach:

Dr Kristin Neff – profesor nadzwyczajna w dziedzinie rozwoju człowieka i kultury na University of Texas w Austin. Pionierka badań nad samowspółczuciem i autorka prac na ten temat. Wraz z Christopherem Germerem opracowała ośmiotygodniowy program rozwijania uważnego samowspółczucia. Prowadzi wykłady i warsztaty na całym świecie.

Dr Christopher Germer – terapeuta prowadzący psychoterapię opartą na uważności i na współczuciu, wykładowca psychiatrii w Harvard Medical School. Członek założyciel Institute for Meditation and Psychotherapy oraz Center for Mindfulness and Compassion. Autor badań i książek z zakresu samowspółczucia. Wraz z Kristin Neff opracował ośmiotygodniowy program rozwijania uważnego samowspółczucia. Prowadzi wykłady i warsztaty na całym świecie.


Tytuł: PONAD DSM Ku alternatywnej, opartej na procesach diagnozie i terapii zaburzeń psychicznych

Autorzy: Stefan G. Hofmann , Steven C. Hayes
https://www.gwp.pl/ponad-dsm.html

Psycholodzy i psychoterapeuci od lat skupiali się na diagnozach opartych na zespołach objawów, tworząc przy tym prężnie rozwijającą się dziedzinę wiedzy naukowej. Obecnie jednak takie podejście budzi coraz więcej wątpliwości. Stosowanie klasyfikacji takich jak DSM i protokołów terapeutycznych dostosowanych do poszczególnych zaburzeń nie przyczyniło się bowiem do lepszego zrozumienia problemów zdrowia psychicznego. Klinicyści często zarzucają protokołom nadmierną sztywność, która nie pozwala skutecznie pomagać klientom, oraz zmagają się z problemem przypisywania jednej osobie wielu diagnoz psychiatrycznych w tym samym czasie. Ponadto, jak pokazują badania, zgodność diagnozy między poszczególnymi diagnostami jest niewystarczająca.

W tej rewolucyjnej książce uznani klinicyści i badacze proponują rozwiązanie alternatywne. Zamiast o leczeniu jednostek chorobowych ujętych w DSM piszą o pomaganiu konkretnym osobom zmagającym się z konkretnymi problemami w określonym kontekście ich życia. Wskazują, jak ważne jest zrozumienie związków przyczynowych między bodźcami a reakcjami i historią klienta dla zidentyfikowania i obrania za cel interwencji podstawowych procesów, które prowadzą do rozwoju psychopatologii.

Autorzy przedstawiają koncepcję nowego systemu diagnostycznego i dostosowane do niego sposoby interwencji. Bazują przy tym na procesach psychologicznych, które wywołują rozmaite objawy, ale same w sobie są podobne w różnych zespołach objawów. Wyrażają nadzieję, że koncentracja na procesach zmiany zbliży do siebie badaczy i praktyków z różnych obszarów. Wielką wartość publikacji stanowi oparcie prezentowanych koncepcji na wynikach badań naukowych.

Dzięki tej książce specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego poznają nowe sposoby rozpoznawania złożoności cierpienia człowieka. Zaznajomią się ze strategiami elastyczniejszego leczenia wielu różnych problemów psychicznych i ze wskazówkami dotyczącymi opracowywania konceptualizacji przypadku, która uwzględnia podstawowe procesy psychologiczne odpowiadające za powstanie i podtrzymywanie problemu klienta. Dowiedzą się, jak zbudować solidne podstawy spersonalizowanej, opartej na dowodach diagnozy alternatywnej wobec tej bazującej na zespole objawów.

Ta przełomowa książka zmienia podejście do diagnozy i interwencji, wyznaczając nowe standardy psychoterapii opartej na dowodach naukowych.

Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista psychologii klinicznej
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Nawet wśród pomysłodawców kryteriów DSM panuje powszechna zgoda co do tego, że potrzebne są nowe paradygmaty diagnozy i terapii problemów psychicznych, jeśli dziedziny te mają się rozwijać. Ale jakie podejście będzie najlepsze? W tej wizjonerskiej książce Steven C. Hayes i Stefan G. Hofmann zebrali najbardziej zaawansowane modele terapeutyczne – wszystkie kładą nacisk na procesy, wymiarowość, funkcjonalną analizę zachowania oraz zdolność do indywidualizacji i personalizacji diagnozy. Jest to publikacja, która przyda się każdemu specjaliście w zakresie zdrowia psychicznego.

dr David H. Barlow
prof. em. psychologii i psychiatrii, założyciel Center for Anxiety and Related Disorders na Boston University

„Ponad DSM” to publikacja, która z pewnością zainteresuje badaczy i praktyków szukających alternatywy dla kategorialnego diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych. Ową alternatywą, jak przekonują autorzy, jest podejście oparte na procesach zmiany. Książka przystępnie zaznajamia z praktycznymi, filozoficznymi i psychologicznymi podstawami tego nowego paradygmatu, uwypukla znaczenie opartego na procesie rozumienia doświadczeń emocjonalnych i poznawczych oraz pokazuje, jak i czym badać trudności psychiczne z perspektywy procesów zmiany.

dr Lidia Baran
psycholożka, psychoterapeutka par, adiunkt na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, przewodnicząca ACBS Polsk


Tytuł: Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi

Autorzy: Matthew McKay, Micheal Jason Greenberg, Patric Fanning
www.gwp.pl/wybrakowani-bezwartosciowi-wadliwi.html

Myśli związane ze wstydem i poczuciem wadliwości są bardzo powszechne. Wiele osób, które ich doświadczają, ma tendencję do zamykania się, ukrywania, izolacji, odłączania się od innych i rezygnacji z życia. Któż by tego pragnął? Autorzy tej książki zapoznają czytelnika ze strategiami zaczerpniętymi z terapii akceptacji i zaangażowania, które pozwalają rozłożyć takie zachowania na czynniki pierwsze, uwolnić się wspomnianych myśli i wieść satysfakcjonujące życie. Poradnik jest napisany prostym językiem, zawiera mnóstwo przykładów i opisy konkretnych umiejętności do wykorzystania w praktyce. Polecam!

dr Patricia E. Zurita Ona
autorka książek The ACT workbook for teens with OCD i Living beyond OCD using acceptance and commitment therapy, dyrektorka East Bay Behavior Therapy Center, członkini Association for Contextual Behavioral Science


Tytuł: BURZA W TWOJEJ GŁOWIE Przerwij błędne koło negatywnych myśli

Autor: David A. Clark
www.gwp.pl/burza-w-twojej-glowie-przerwij-bledne-kolo-negatywnych-mysli.html

David A. Clark skupia się na emocjach takich jak przygnębienie, lęk i żal, a także na zazwyczaj pomijanych emocjach moralnych takich jak wstyd, upokorzenie i uraza. Opisuje mechanizmy podtrzymujące cierpienie emocjonalne, jakimi są ruminowanie i zamartwianie się. Proponuje metody pracy osobistej o udowodnionej skuteczności, w tym poznawczo-behawioralne strategie regulacji emocji. Poradnik wyróżniają odwołania do prac naukowych, co sprawia, że stanowi on również źródło wiedzy oraz inspiracji dla terapeutów.

dr n. hum. Ewa Pragłowska
psycholożka kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Szkoła Psychoterapii Uniwersytetu SWPS

Zamartwianie się i rozpamiętywanie znamy wszyscy. Czasem wykraczają one poza okres kłopotów i negatywnie zabarwiają kolejne miesiące, a nawet lata. Współczesne badania naukowe przybliżają rolę nawracającego negatywnego myślenia w podtrzymywaniu trudnych emocji, a także wskazują metody jego przezwyciężania.
Książka znakomitego psychoterapeuty pozwala zastosować sprawdzone klinicznie i empirycznie metody zarówno samodzielnie, jak i podczas psychoterapii. To stanowi jej wielką wartość. Czytelnik może zaufać autorowi, zapoznać się z jego propozycjami, wdrożyć je w życie i wyciągnąć własne wnioski.

dr hab. Agnieszka Popiel, prof. USWPS
psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii, psychiatra
Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS


Tytuł: BORDERLINE. Życie na krawędzi

Autor: Daniel J. Fox
https://www.gwp.pl/borderline-zycie-na-krawedzi.html

W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje się zmagać z deficytami w zakresie regulacji emocji, dużą wrażliwością emocjonalną oraz trudnościami w relacjach interpersonalnych. Jednocześnie stosunkowo niewielka jest dostępność do fachowych i rzetelnych pozycji książkowych w języku polskim, które poruszałyby te zagadnienia. Książka „Borderline. Życie na krawędzi” wydaje się być istotnym źródłem informacji dla osób u których rozpoznano osobowość chwiejną emocjonalnie, borderline (BPD) lub u których występują cechy którejś z nich.
Daniel J. Fox w swojej książce, mającej formę poradnika, przedstawia czytelnikowi obiektywną wiedzę na temat BPD, bez stygmatyzowania, ale też faworyzowania osób u których występują dane trudności. Proponuje wiele przydatnych ćwiczeń pomocnych w zrozumieniu charakteru zaburzenia, jego objawów i sposobów radzenia sobie z występującymi trudnościami. Poprzez pytania, ćwiczenia i częste podsumowania, autor zachęca do zaangażowania się w próbę pełniejszego zrozumienia doświadczanych przez czytelnika objawów. Publikacja może stanowić również cenne źródło narzędzi, które mogą pomóc terapeucie w lepszym zrozumieniu pacjenta.

Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista psychologii klinicznej
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Tytuł: KONTEKSTUALNA TERAPIA SCHEMATÓW Integracyjne podejście do zaburzeń osobowości, dysregulacji emocjonalnej i funkcjonowania w relacjach

Autorzy: Bruce A. Stevens, Eckhard Roediger, Robert Brockman
https://www.gwp.pl/kontekstualna-terapia-schematow.html

Kontekstualna terapia schematów to inspirująca lektura. Jej autorzy jako jedni z pierwszych podjęli próbę integracji filarów tak zwanej trzeciej fali CBT: terapii schematu i nurtów kontekstualnych. W twórczy, a zarazem praktyczny sposób starają się pokazać, jak łączyć w myśleniu i prowadzeniu terapii pracę ze schematami i trybami z podejściem terapii akceptacji i zaangażowania, a także z innymi modelami dotyczącymi rozwijania uważności, modyfikacji kontekstu i relacji z bolesnymi przeżyciami.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta trzeciej fali, superwizor terapii poznawczo-behawioralnej,
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego


Tytuł: Ponad lękiem

Autor: Stefan G. Hofmann
https://www.gwp.pl/ponad-lekiem-strategie-terapii-poznawczo-behawioralnej-i-uwaznosci-pozwalajace-przezwyciezyc-lek-s-b.html

Lęk jest nam niezbędny do przetrwania, podobnie jak martwienie się (czasami). Problem tkwi w znalezieniu miary. Gdy ją gubimy przytłoczeni zmartwieniami, myśląc „a co, jeśli”, unikając, tracimy to, co jest istotą życia – codzienny smak rozmów, przebywania z innymi lub samotności, pracy lub relaksu. Tracimy smak teraźniejszości.
Stefan Hofmann, wybitny terapeuta i badacz, napisał doskonały przewodnik dla wszystkich, którym nadmierny lęk i zamartwianie psują smak życia (do samodzielnej pracy i wcielania w życie poznanych strategii), oraz dla specjalistów, którzy pomagają innym przezwyciężyć lęk (książka zawiera niezbędne składniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej opartej na współczesnej wiedzy psychologicznej).

dr hab. Agnieszka Popiel
psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii, psychiatra
Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz Szkoła
Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS

Autor skupia się na procesach podtrzymujących zaburzenie i na indywidualizacji procesu terapii. Zapewne dlatego jego najnowsza książka ma budowę modułową, umożliwiającą czytelnikowi rozwinięcie kompetencji w tych obszarach, które tego wymagają. Jest to klarowny poradnik pozwalający samodzielnie przejść proces powrotu do dobrego życia. Dla terapeutów stanowi cenne źródło informacji o skutecznych technikach i strategiach terapii zaburzeń lękowych.

dr n. hum. Ewa Pragłowska
psycholożka kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii
Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Szkoła Psychoterapii
Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS


Tytuł: Pokonaj bezsenność w 6 krokach

Autorzy: Ewa Walacik-Ufnal, Małgorzata Fornal-Pawłowska
https://wydawnictwopoligraf.pl/1455/walacikufnal-ewa-fornalpawlowska-malgorzata/pokonaj-bezsennosc-w-6-krokach-z-terapia-poznawczobehawioralna.html

Zaburzenia snu stanowią powszechny problem zarówno na świecie, jak i w populacji polskiej. Znacząco wpływają one na pogorszenie jakości życia w wielu sferach (m.in. społecznej i zawodowej), dodatkowo negatywnie wpływają również na zdrowie fizyczne i psychiczne jednostki. Nieprawidłowe nawyki związane ze snem mogą ulegać utrwaleniu przez lata, prowadząc niejednokrotnie do sięgania po farmakologiczne sposoby regulowania snu, pomimo iż terapia poznawczo-behawioralna stanowi preferowaną metodę w leczeniu bezsenności. Książka „Pokonaj bezsenność w 6 krokach” wypełnia istotną lukę wśród pozycji książkowych dostępnych na polskim rynku. W sposób przystępny i przyjazny czytelnikowi wyjaśnia istotne zagadnienia związane z zaburzeniami snu takie jak: objawy i przyczyny bezsenności, higiena snu, regulacja rytmów okołodobowych. Dodatkowo zawiera wiele przydatnych technik, które pacjent może zastosować, aby poradzić sobie z zaburzeniami snu. Pojawiające się w książce podsumowania i proponowane ćwiczenia znacząco ułatwiają przyswajanie prezentowanych zagadnień. Poradnik ten może stanowić cenne źródło wiedzy zarówno dla osób zmagających się z bezsennością, jak i terapeutów potrzebujących ustrukturyzowania wiedzy ułatwiającego pracę z pacjentami z zaburzeniami snu.

Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista psychologii klinicznej
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny


Tytuł: Uzależniony mózg

Autorzy: Suzette Glasner-Edwards
https://www.gwp.pl/uzalezniony-mozg-jak-wyjsc-z-nalogu-wykorzystujac-techniki-terapii-poznawczo-behawioralnej-uwaznosci.html

Suzette Glasner-Edwards stworzyła nowatorskie źródło wiedzy na temat wychodzenia z nałogu. Z szacunkiem dla czytelnika, a jednocześnie w jasny i bezpośredni sposób prezentuje narzędzia niezbędne do tego, by znaleźć w sobie motywację do zmiany, opanować stosowne umiejętności oraz skorzystać z nich, aby ową zmianę wprowadzić i podtrzymać. Doskonale połączyła trzy najważniejsze innowacje ostatniego półwiecza, jeśli chodzi o metody terapeutyczne oparte na dowodach naukowych: terapię poznawczo-behawioralną, wzmacnianie motywacji i uważną obserwację. W każdej z tych dziedzin przeprowadzono badania potwierdzające przydatność owych metod dla osób uzależnionych, które chcą wytrwać w abstynencji. Poradnik Glasner-Edwards to świetne narzędzie dla każdego, kto zmaga się z problemem nadużywania substancji odurzających. Przewiduję, że wejdzie on do kanonu literatury z obszaru uzależnień.

dr John R. McQuaid
profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San
Francisco, współautor książki Peaceful mind


Tytuł: Umysł wyzwolony

Autorzy: Steven C. Hayes
https://www.gwp.pl/umysl-wyzwolony.html

Steven C. Hayes to jeden z najwybitniejszych żyjących myślicieli, teoretyków psychologii i klinicystów. Wniósł ogromny wkład w rozwój psychologii. Jest twórcą terapii akceptacji i zaangażowania, która stała się podstawową metodą pracy w przypadku wielu problemów psychicznych. W niniejszej książce opowiada bardzo osobistą historię o źródłach i powstaniu tej terapii. Pisząc z myślą o szerokim gronie odbiorców, czytelnie przekłada jej naukowy i kliniczny wymiar na konkretne zasady, którymi można się kierować w życiu.
Zasady te odnoszą się nie tylko do cierpienia psychicznego, ale także do
chorób fizycznych, relacji, korporacji, społeczeństwa i kultury. Książka
jest szczera, pełna współczucia i bardzo wnikliwa. Jej lektura zmieni
twoje życie, wyzwalając twój umysł.

dr Stefan G. Hofmann
profesor psychologii, Boston University


Tytuł: Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych Ujednolicony protokół leczenia. PORADNIK

Autorzy: David H. Barlow i inni
https://www.gwp.pl/transdiagnostyczna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-emocjonalnych-ujednolicony-protokol-lec-a.html

„Przecież ja od dawna właśnie tak prowadzę terapię!” – powie wielu psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych po przeczytaniu tego podręcznika. Po latach badań skuteczności protokołów terapeutycznych specyficznych dla zaburzeń i kształcenia w dziedzinie psychoterapii zapożyczone od filozofów pytanie o techniki konieczne i wystarczające do efektywności terapii pozostaje aktualne. Autorzy skupili się na wyekstrahowanych, wspólnych dla wielu zaburzeń procesach (transdiagnostycznych) podtrzymujących zaburzenie i na metodach interwencji wspólnych dla różnych protokołów terapeutycznych. Dlatego istnieją co najmniej trzy powody, dla których trzeba mieć tę książkę: (1) aby przemyśleć każdą z interwencji w kontekście dotychczasowej wiedzy, (2) aby potraktować protokół jako całość i upewnić się, czy i w jakim zakresie zastosowało się owe interwencje u pacjenta z zaburzeniem, i (3) aby spojrzeć na dotychczasowy wachlarz technik z nowej
perspektywy (np. na restrukturyzację poznawczą jako metodę zwiększania elastyczności psychologicznej). Przyszłość zapewne przyniesie kolejne badania nad protokołem opisanym w tej książce, tymczasem jest to lektura obowiązkowa dla psychoterapeutów i osób kształcących się w dziedzinie psychoterapii.

dr n. med. Agnieszka Popiel
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Szkoła Psychoterapii
Poznawczo-Behawioralnej


Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych Ujednolicony protokół leczenia. PODRĘCZNIK TERAPEUTY

Autorzy: David H. Barlow i inni
https://www.gwp.pl/transdiagnostyczna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-emocjonalnych-ujednolicony-protokol-lecze.html

Podręcznik terapeuty i towarzyszący mu poradnik to klarowna i łatwa do przyswojenia wykładnia tego, jak krok po kroku prowadzić opartą na dowodach terapię poznawczo-behawioralną niezależnie od rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Prezentowane transdiagnostyczne podejście integrujące różne nowe zjawiska, takie jak uważność, uwiarygadniają zarówno badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, jak i osoba głównego autora – wybitnego klinicysty i naukowca, który przez ostatnich kilka dekad wywierał znaczący
wpływ na rozwój psychoterapii i psychologii klinicznej, szczególnie w obszarze zaburzeń lękowych. Książka zdecydowanie warta lektury, a opisany protokół – zastosowania w praktyce.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB,
Wydział Psychologii UW


ŻYCIE BEZ NAŁOGU. Uwolnij się od uzależnienia, wykorzystując techniki ACT

Autorzy: K.G. Willson, T. DuFrene
https://www.gwp.pl/zycie-bez-nalogu-uwolnij-sie-od-uzaleznienia-wykorzystujac-techniki-act.html

Życie bez nałogu może początkowo budzić obawy. Kim jestem, nie pijąc? Czego chcę dla siebie, gdy przestanę brać? Jak naprawić błędy popełnione po drodze? Jak wytrwać w decyzji o niepiciu? Umiejętność udzielenia odpowiedzi na tego typu pytania jest kluczowa dla utrzymania motywacji do życia w trzeźwości. Dzięki tej książce nauczysz się na nie odpowiadać. Kelly Wilson, jeden z autorów, sam ma za sobą trudną i nierówną walkę z uzależnieniem. W książce dzieli się wątpliwościami, z jakimi mierzył się w trakcie wychodzenia z nałogów, i trudnościami, które udało mu się pokonać. Sam od wielu lat żyje w trzeźwości, a jego doświadczenia sprawiły, że stał się znanym i cenionym terapeutą. Ta książka będzie olbrzymim wsparciem dla wszystkich, którzy chcą
powiedzieć „nie” uzależnieniu.

Agnieszka Wroczyńska
psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB


TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA OPARTA NA PROCESACH Wiedza i
kluczowe kompetencje

Autorzy: Stefan G. Hofmann , Steven C. Hayes
https://www.gwp.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-oparta-na-procesach-wiedza-i-kluczowe-kompetencje.html

Wybitni badacze Steven C. Hayes i Stefan G. Hofmann przedstawiają w zarysie aktualny stan wiedzy dotyczącej psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zapraszają w niezwykłą podróż intelektualną. Przywracają właściwą rangę konieczności osadzenia interwencji terapeutycznych w filozofii nauki i powrotu do badań podstawowych procesów transdiagnostycznych, do których powinny się odnosić interwencje terapeutyczne. Dla psychoterapeutów – lektura obowiązkowa!

dr n.med. Agnieszka Popiel
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB, Uniwersytet SWPS


Uważne współczucie

autor: P.G. Choden
https://www.gwp.pl/uwazne-wspolczucie.html

Radzenie sobie z życiem w dzisiejszym świecie pełnym dóbr, przywilejów, a także cierpienia wymaga od ludzi umiejętności skutecznego działania. Jednak tym, co okazuje się przydatne, by nie tylko przetrwać życie, ale z otwartością je eksplorować, jest kształtowanie umiejętności wewnętrznego współczucia. Książka Paula Gilberta i Chodena w niezwykle inspirujący sposób zachęca nas do odważnego i jednocześnie mądrego, odpowiedzialnego, pełnego życzliwości, troski i czułości dostrajania się do tego, co bolesne. Trenowanie współczującego umysłu pozwala otworzyć się na unikalne cechy każdego człowieka, tak by kreować własne życie, będąc pomocnym dla siebie i dla innych.

Marta Szydłowska-Pierzak
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna


POŻEGNAJ WAGĘ

autorzy: Bailey A., Ciarrochi J., Harris R.
https://www.gwp.pl/pozegnaj-wage-jak-wykorzystac-techniki-act-w-odchudzaniu-i-utrzymaniu-wymarzonej-sylwetki.html


EMOCJONALNE PUŁAPKI W ZWIĄZKACH

autorzy: Stevens B.A., Roediger E.
https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulki-w-zwiazkach-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html


SKUTECZNE DZIAŁANIE W STRESIE Osobisty niezbędnik

autorzy: Agnieszka Popiel,Bogdan Zawadzki,Ewa Pragłowska
https://www.gwp.pl/skuteczny-w-stresie-osobisty-niezbednik.html


SKUTECZNE DZIAŁANIE W STRESIE Program profilaktyki PTSD dla osób narażonych na traumatyzację zawodową

autorzy: Agnieszka Popiel,Bogdan Zawadzki,Ewa Pragłowska,Patrycja Gajda,Paweł Habrat
https://www.gwp.pl/skuteczne-dzialanie-w-stresie-program-profilaktyki-ptsd-dla-osob-narazonych-na-traumatyzacje-zawodow.html


UWOLNIJ SIĘ OD DEPRESJI Program 10 kroków

autorzy: Simon A. Rego, Sarah Fader
https://www.gwp.pl/uwolnij-sie-od-depresji-program-10-krokow.html


Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?

autorzy: Jacob G., VanGenederen H., Seebauer L.
https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulapki-przeszlosci-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html


Przewlekły ból. Poradnik pacjenta

autor: John D. Otis
www.gwp.pl/przewlekly-bol-terapia-poznawczo-behawioralna-poradnik-pacjenta.html


Przewlekły ból. Podręcznik terapeuty

autor: John D. Otis
www.gwp.pl/przewlekly-bol-terapia-poznawczo-behawioralna-podrecznik-terapeuty.html


 

Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline

autorzy: Farrell J.M, Shaw I.A
www.gwp.pl/grupowa-terapia-schematow-w-leczeniu-borderline.html


 

Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta.

autorzy: Olasov Rothbaum B., Foa E.B., Hembree E.A.
www.gwp.pl/odzyskaj-zycie-po-traumie-przedluzona-ekspozycja-w-terapii-ptsd-poradnik-pacjenta.html


 

Przedłużona ekspozycja terapii PTSD. Podręcznik terapeuty.

autorzy: Hembree E.A., Olasov Rothbaum B., Foa E.B.
www.gwp.pl/przedluzona-ekspozycja-w-terapii-ptsd-emocjonalne-przetwarzanie-traumatycznych-doswiadczen-podreczni.html


 

Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

autorzy: Lev A., McKey M., Skeen M., Fanning M.
www.gwp.pl/relacje-na-hustawce-jak-uwolnic-sie-od-negatywnych-wzorcow-zachowan.html


 

Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu bordeline

autorzy: Arntz A., van Genderen H.
www.gwp.pl/terapia-schematow-w-zaburzeniu-osobowosci-typu-borderline.html


 

Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów.

autorzy: Arntz A, Jacob G.
www.gwp.pl/terapia-schematow-w-praktyce-praca-z-trybami-schematow.html


 

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji z powstrzymaniem reakcji. Podręcznik terapeuty.

autorzy: Foa E.B., Yadin E., Lichner T.K.
https://www.gwp.pl/zaburzenie-obsesyjno-kompulsyjne-terapia-ekspozycji-i-powstrzymania-reakcji-komplet.html


 

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji z powstrzymaniem reakcji. Poradnik pacjenta.

autorzy: Foa E.B., Yadin E., Lichner T.K.
https://www.gwp.pl/zaburzenie-obsesyjno-kompulsyjne-terapia-ekspozycji-i-powstrzymania-reakcji-komplet.html


 

Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce.

Autorzy: Harris R.
www.gwp.pl/zrozumiec-act-terapia-akceptacji-i-zaangazowania-w-praktyce.html