Nawigacja mobilna

Trauma informed care Pomoc wrażliwa na traumę

Mapa niedostępna

Data/Czas
Dnia: - 06/04/2022
Godz.: 18:00 - 20:00


link do zapisu: https://amie.pl/strefa-profesjonalistow/trauma-informed-care/
termin: 06.04.2022, godz. 18:00-20:00
wykładowca: dr Ryan Kennedy

Seminarium dla profesjonalistów pracujących w zawodach pomocowych

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie nie pozwala pozostać obojętnym i bezczynnym. W ramach programu “AMiE w obliczu wojny w Ukrainie” organizujemy serię krótkich, intensywnych szkoleń dla profesjonalistów, obejmujących praktyczne wskazówki jak pracować z ludźmi w obliczu traumatycznych wydarzeń.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie “Trauma informed care”, na którym uczestnicy poznają praktyczne wskazówki do pracy z osobami po doświadczeniu traumy, które mogą być przydatne zarówno dla psychologów, psychoterapeutów, pracowników socjalnych, jak i personelu medycznego.

Podejście do opieki Trauma Informed Care podkreśla, że ​​jednostki i zespoły opieki muszą mieć pełny obraz sytuacji życiowej pacjenta — przeszłej i obecnej — w celu zapewnienia skutecznych usług opieki zdrowotnej z ukierunkowaniem na leczenie.

Przyjęcie praktyk opartych na wiedzy o traumie może potencjalnie poprawić zaangażowanie pacjentów, przebieg leczenia i wyniki zdrowotne, a także dobre samopoczucie specjalistów personelu. Może również pomóc w ograniczeniu opieki, której można uniknąć, i nadmiernych kosztów zarówno w sektorze opieki zdrowotnej, jak i opieki społecznej.

Główne zasady Trauma Informed Care:
• Uświadomienie sobie wpływu traumy na jednostkę i zrozumienie jak przebiega powrót do zdrowia;
• Rozpoznawanie oznak i objawów urazów psychicznych u pacjentów, rodzin i personelu;
• Zintegrowanie wiedzy na temat traumy z zasadami, procedurami i praktykami;
• Aktywne unikanie ponownej traumatyzacji

Podstawowe zasady podejścia Trauma Informed Care, które są niezbędne do przekształcenia środowiska opieki zdrowotnej:

1. Bezpieczeństwo: W całej organizacji pacjenci i personel czują się bezpiecznie fizycznie i psychicznie.

2. Wiarygodność i Przejrzystość: Decyzje podejmowane są z zachowaniem przejrzystości oraz w celu budowania i utrzymywania zaufania.

3. Wzajemne wsparcie: osoby o wspólnych doświadczeniach są integrowane z organizacją i postrzegane jako integralna część świadczenia usług.

4. Współpraca: różnice pozycji — między personelem a klientami oraz między personelem organizacyjnym — są niwelowane, aby wspierać wspólne podejmowanie decyzji.

6. Wzmacnianie: Mocne strony pacjentów i personelu są rozpoznawane, budowane i potwierdzane — obejmuje to wiarę w odporność i zdolność do leczenia traumy.

6. Pokora i Reagowanie: Błędne założenia i stereotypy oraz traumy historyczne są rozpoznawane i rozwiązywane

Szkolenie odbędzie się w formie online 6 kwietnia 2022 w godzinach 18:00-20:00 i będzie w całości tłumaczone na język polski i ukraiński.

Szkolenie poprowadzi dr Ryan Kennedy – założyciel i dyrektor Noeticus Counseling Center and Training Institute® w Denver. Certyfikowany psychoterapeuta i trener DBT, dydaktyk i superwizor kliniczny. Wykładowca wydziału psychologii na Uniwersytecie Colorado.

Jego działalność naukowa dotyczy szeroko pojętej edukacji młodzieży licealnej i uniwersyteckiej, szczególnie w obszarach uczenia przez doświadczenie, edukacji kontemplacyjnej, różnorodności i wielokulturowości, pracy z procesem twórczymi i pracy skoncentrowanej na ciele.

W swojej pracy łączy DBT z Dialogiem Motywującym. Zajmuje się również oceną kliniczną, terapią systemową i szkoleniem terapeutów uzależnień. Inne obszary jego profesjonalnej działalności dotyczą doświadczenia złożonej traumy, oraz pomocy psychologicznej dla osób z doświadczeniem przemocy domowej, uzależnień i wykorzystania seksualnego.

Szkolenie AMiE realizowane jest na zasadach Pro Bono – przy zapisach prosimy jedynie o dokonanie wpłaty min. 50 zł darowizny na wsparcie zbiórki organizacji pozarządowej KIK, która między innymi zorganizowała ewakuację kilkuset dzieci z niepełnosprawnościami z ukraińskich domów dziecka, udziela pomocy rzeczowej służbom medycznym oraz osobom potrzebującym w Ukrainie; KIK w Polsce prowadzi hostel dla uchodźców i świetlice dla dzieci uchodźczych.

Darowiznę w wysokości min. 50 zł należy wpłacić na konto:

Klub Inteligencji Katolickiej
Numer Konta: 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

Link do strony KIK, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat działań humanitarnych prowadzonych przez organizację: https://donate.kik.waw.pl/pl