Nawigacja mobilna

Compassion and how it can help people caught up in war Współczucie i jak pomagać osobom, które dosięgnęła wojna

Mapa niedostępna

Data/Czas
Dnia: - 05/04/2022
Godz.: 18:00 - 20:00


link do zapisu: https://amie.pl/strefa-profesjonalistow/wspolczucie-i-jak-pomagac-osobom-2/
termin: 05.04.2022 ; 18:00-19:00
wykładowca: prof. Paul Gilbert

Seminarium dla profesjonalistów i wolontariuszy

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie nie pozwala pozostać obojętnym i bezczynnym. W ramach programu “AMiE w obliczu wojny w Ukrainie” organizujemy serię krótkich, intensywnych szkoleń dla profesjonalistów, obejmujących praktyczne wskazówki jak pracować z ludźmi w obliczu traumatycznych wydarzeń.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie “Współczucie i jak pomagać osobom, które dosięgnęła wojna”, które poprowadzi profesor Paul Gilbert – założyciel terapii skoncentrowanej na współczuciu.

W dramatycznej sytuacji, w której znalazła się Ukraina wiele osób zaangażowanych w pomoc ofiarom wojny może czuć przytłoczenie i bezradność. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się czym jest współczucie do siebie samego i innych oraz w jaki sposób można dzięki niemu pomóc sobie i innym.

Współczucie to postawa, która obejmuje pewien zestaw uczuć, myśli, motywacji i zachowań, które można skierować w stronę dowolnej żywej istoty (nas samych, innej osoby, grupy ludzi, społeczeństwa, zwierząt, środowiska). Dlatego mówiąc o współczuciu wobec siebie, precyzujemy, że ta postawa jest skierowana wewnętrznie na nas samych.

Paul Gilbert definiuje współczucie jako:

„podstawową życzliwość, z głęboką świadomością cierpienia własnego i innych żywych istot, połączoną z pragnieniem i wysiłkiem, aby mu ulżyć”

Definicja ta zawiera cztery kluczowe elementy:

1. Świadomość. Bycie uważnym lub wrażliwym na fakt, że pojawia się jakiś rodzaj „cierpienia” (emocjonalnego, psychicznego, fizycznego)

2. Normalizacja. Uznając, że doświadczanie tego rodzaju bólu jest uniwersalne, wszyscy w pewnym momencie doświadczamy bólu w różnym stopniu. To, że doświadczamy bólu, nie jest naszą winą ani porażką, nie jesteśmy winni naszego bólu i nie jesteśmy w nim sami.

3. Życzliwość. Przyjmowanie bólu z uczuciem dobroci, troski, ciepła i troski zamiast unikania go

4. Ulga. Skupienie naszej energii na sposobach złagodzenia bólu, które mogą polegać na zapewnieniu sobie komfortu, samoopieki oraz pomocnej perspektywy dotyczącej problemu lub posiadaniu siły i odwagi do podjęcia innych niezbędnych działań w celu rozwiązania problemu.

Zatem współczucie dla siebie opiera się na zrozumieniu, że chociaż odczuwanie bólu jest trudne, jest to normalne ludzkie doświadczenie, a nie porażka z naszej strony i nie jesteśmy sami. Następnie obejmuje kierowanie uczuć życzliwości i troski w stosunku do siebie, tak samo jak w przypadku kogoś innego, na kim nam zależy. I wreszcie, skupienie naszej uwagi i energii na tym, jak możemy poprawić nasz własny ból i przejść przez walkę, przed którą stoimy.

Szkolenie odbędzie się w formie online 5 kwietnia 2022 w godzinach 18:00-19:00 i będzie w całości tłumaczone na język polski i ukraiński.

Prowadzący szkolenie prof. Paul Gilbert jest psychologiem klinicznym i założycielem terapii skoncentrowanej na współczuciu (CFT), współczującego treningu umysłu (CMT).

Prof. Gilbert jest byłym dyrektorem jednostki badawczej zdrowia psychicznego, Derbyshire Healthcare NHS Foundation Trust oraz profesorem na Uniwersytecie Derby. Jest byłym prezesem Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej oraz stypendystą Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego za wkład w wiedzę psychologiczną. Pracował przy tworzeniu rządowych wytycznych National Institute for Health Care Excellence (NICE) dotyczących depresji. Prof. Gilbert jest autorem i redaktorem licznych książek oraz artykułów naukowych w dziedzinie psychologii.

W 2011 roku prof. Gilbert został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE) za jego nieustanny wkład w opiekę psychiatryczną.

Szkolenie AMiE realizowane jest na zasadach Pro Bono – przy zapisach prosimy jedynie o dokonanie wpłaty min. 50 zł darowizny na wsparcie zbiórki organizacji pozarządowej KIK, która między innymi zorganizowała ewakuację kilkuset dzieci z niepełnosprawnościami z ukraińskich domów dziecka, udziela pomocy rzeczowej służbom medycznym oraz osobom potrzebującym w Ukrainie; KIK w Polsce prowadzi hostel dla uchodźców i świetlice dla dzieci uchodźczych.

Darowiznę w wysokości min. 50 zł należy wpłacić na konto:

Klub Inteligencji Katolickiej
Numer Konta: 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

Link do strony KIK, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat działań humanitarnych prowadzonych przez organizację: https://donate.kik.waw.pl/pl