Nawigacja mobilna

Terapia metapoznawcza depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Mapa niedostępna

Data/Czas
Dnia: - 28/08/2021 - 29/08/2021
Godz.: Całodniowe


Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe Vita Longa zaprasza na

Terapia metapoznawcza depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Termin: 28-29 sierpnia 2021
Prowadzący: mgr Jacek Legierski
Forma: warsztaty online
Cena: 820 zł
Organizator: Vita Longa
Zapisy: Prosimy Państwa o przesłanie karty zgłoszeniowej, którą można pobrać ze strony www.vitalonga.pl/szkolenia na adres szkolenia@vitalonga.pl.

Terapia metapoznawcza (Wells, 2009) jest podejściem zyskującym coraz szersze potwierdzenie swojej skuteczności w leczeniu zaburzenia depresyjnego (Hagen i Hjemdal et. al., 2017; Nordahl, 2009; Normann, van Emmerik, Morina, 2014) jak i obsesyjno-kompulsyjnego (Normann, Morina, 2018).
Model metapoznawczy może być szczególnie użyteczny dla pewnych populacji pacjentów słabiej reagujących na klasyczne interwencje poznawczo-behawioralne (nawracająca depresja) lub dla tych którym dużą trudność sprawia leczenie ekspozycyjne w przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Wydaje się też dobrze pasować do specyfiki pacjentów, którzy cierpią na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne z przewagą obsesji, u których nie występują typowe sposoby neutralizacji.
Biorąc to pod uwagę wartościowym działaniem może być włączenie metapoznawczych strategii leczenia zaburzenia depresyjnego i obsesyjnego-kompulsyjnego do repertuaru oddziaływań terapeuty poznawczo-behawioralnego.
W trakcie warsztatu zostaną zaprezentowane i omówione metapoznawcze modele depresji oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.Uczestnicy poznają specyfikę metapoznawczą występującą u osób cierpiących na ww. zaburzenia: przekonania metapoznawcze i związane z nimi strategie regulacji myślenia i emocji. Omówione i zilustrowane zostaną typowe elementy syndromu poznawczo-uwagowego występującego w depresji i zaburzeniu obesysjno-kompulsyjnym. Przedstawione zostaną typowe sposoby postępowania w pracy z osobami cierpiącymi z powodu tych trudności w formie protokołów terapeutycznych. Przećwiczone zostaną typowe techniki wykorzystywane w terapii metapoznawczej obu zaburzeń.