Psychoterapie nurtu poznawczego i behawioralnego oparte są na współczesnych teoriach naukowych dotyczących funkcjonowania psychicznego człowieka i weryfikowane wynikami badań nad ich skutecznością.
Pacjenci (klienci) i psychoterapeuci pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. W tej formie psychoterapii główny nacisk położony jest na trudności występujące „tu i teraz” – w bieżącym życiu pacjenta. Wspólny punkt widzenia na problem występujący u pacjenta ustalany jest przez terapeutę i pacjenta. Następnie określane są konkretne cele terapii, czas jej trwania oraz strategie terapeutyczne, których zasadność i skuteczność jest poddawana ciągłej ocenie.
Terapie poznawcze i behawioralne maja zastosowanie jako indywidualna forma terapii, a także jako terapia rodzinna, małżeńska, grupowa. Podejścia te mogą przyjść z pomocą każdemu, niezależnie od poziomu inteligencji, rasy, kultury, płci czy orientacji seksualnej.
Psychoterapeutami poznawczo-behawioralnymi są zazwyczaj osoby profesjonalnie związane z opieką zdrowotną – lekarze i psycholodzy.
Lista wszystkich certyfikowanych psychoterapeutów znajduje się na podstronie "licencjonowani terapeuci/tki" natomiast Rejestr Certyfikowanych Psychoterapeutów i Psychoterapeutów w trakcie szkolenia z rekomendacją PTTPB jest dostępny na zewnętrznej stronie.
Znajdź psychoterapeutkę/psychoterapeutę:
Wczytuję ...