Menu
A+ A A-

Nowa publikacja na temat terapii schematów

terapia schematow dzieci i mlodziezy net2

Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej im Zdzisława Bizonia, nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, ukaże się książka Terapia schematów dzieci i młodzieży pod redakcją: Christofa Loose’a, Petera Graafa, Gerharda Zarbocka.

Terapia schematów stworzona przez doktora Jeffreya E. Younga to nowatorskie podejście terapeutyczne wywodzące się z tradycyjnego nurtu poznawczo-behawioralnego. Łączy aspekty terapii poznawczo-behawioralnej z innymi modelami terapeutycznymi, między innymi z teorią przywiązania, z koncepcją psychodynamiczną oraz z modelami terapeutycznymi skoncentrowanymi na emocjach.
Celem terapii schematów jest pomoc pacjentom w rozpoznaniu ich podstawowych potrzeb emocjonalnych i wskazanie, jak mogą je zaspokoić. Terapia ta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku pacjentów z długotrwałymi, utrwalonymi problemami emocjonalnymi, także z zaburzeniami osobowości.
Doktor Christof Loose idzie o krok dalej i prezentuje zastosowanie terapii schematów w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z ich rodzicami. Podręcznik pod jego redakcją został napisany przez klinicystów dla klinicystów. W sposób niezwykle przystępny prezentuje teoretyczne i praktyczne zasady pracy psychoterapeutycznej z dziećmi na różnych etapach rozwoju (od narodzin do wczesnego okresu dorosłości) oraz z ich opiekunami.

Czytelnik, dzięki przedstawionym przykładom klinicznym, dowie się, jak:

  • - zaangażować dziecko i rodziców w obserwację i zrozumienie problemu, który pojawił się w rodzinie;
  • -opisać i zilustrować problem dziecka i sytemu w ujęciu terapii schematów i frustracji potrzeb;
  • -zbudować relację terapeutyczną, w której terapeuta wciela się w rolę troskliwego rodzica, przy jednoczesnym zastosowaniu innych technik terapeutycznych, w tym także silnie oddziałujących na przeżycia i emocje oraz je aktywizujących.

Dodatkowo autorzy dzielą się z nami gotowymi do użycia kartami pracy dostępnymi online. Długo czekałam na tak inspirującą książkę i gorąco polecam ją wszystkim praktykom.

Magdalena Gulcz
superwizor terapii schematu ISST

Psychoterapia schematów osób dorosłych okazała się sukcesem, dlatego kwestią czasu było pojawienie się prób zastosowania tej metody w pracy z dziećmi i nastolatkami. Niniejsza książka skłania do refleksji. Jest dowodem na to, że psychoterapia cały czas się zmienia, rozwija i przynosi nowe koncepcje oraz techniki, które mogą wzbogacić warsztat terapeuty. Zakładając, że nasze nieadaptacyjne schematy kształtują się od momentu urodzenia (często dlatego, że ważne dla nas osoby nie potrafią dać nam tego, czego same kiedyś w dzieciństwie nie otrzymały), książka stanowi fascynującą propozycję pozytywnego wpływania na kształtujące się schematy, począwszy od pracy z rodzicami niemowlęcia, a skończywszy na terapii młodego dorosłego.

dr Artur Kołakowski
psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta

eabct2017

terapia schematow dzieci i mlodziezy baner gwp